Wyświetlacz LCD do rowerów elektrycznych

Wyświetlacz LCD do rowerów elektrycznych

Funkcje wyświetlacza LCD do rowerów elektrycznych

Wyświetlacz LCD do rowerów elektrycznych - funkcje

Wyświetlacz LCD do rowerów elektrycznych
Bafang wyświetlacz LCD do rowerów elektrycznych
Jak wybrać elektryczny rower składany
Monochromatyczny wyświetlacz LCD do rowerów elektrycznych

W rowerze elektrycznym wyświetlacz LCD odgrywa istotną rolę. Podczas gdy silnik jest najbardziej decydującym elementem roweru elektrycznego, wyświetlacz LCD jest elementem podkreślającą zalety zintegrowanej technologii, która charakteryzuje e-biki.
Większość z nas korzysta tylko prędkościomierza w rowerach elektrycznych, ale wyświetlacz LCD śledzi wiele innych ważnych parametrów, na które należy zwracać uwagę podczas jazdy.
Są to między innymi:

  • przebieg,
  • wspomaganie pedałowania,
  • stan baterii,
  • ładowanie przez USB,
  • miernik mocy – pokazujący chwilową moc wyjściową i wiele innych.

Bez wątpienia główną zaletą wyświetlaczy LCD w e-bike’ach jest to, że pozwalają rowerzystom monitorować swoje osiągi i odpowiednio je dostosowywać. Jest to szczególnie ważne dla osób, które jeżdżą na rowerze dla kondycji. Umożliwia im zaangażowanie się w treningi ukierunkowane na cel w porównaniu do robienia tego na ślepo. Kolarze mogą wykorzystać szczegóły na wyświetlaczu wizualnym, aby popchnąć siebie do granic wytrzymałości.

1.Wyświetlacz LCD do rowerów elektrycznych - wskaźnik pojemności baterii

Pojemność baterii jest najczęściej umieszczona w górnej części ekranu. Dzieje się tak dlatego, że odgrywa ona kluczową rolę w określaniu ilości energii jaka pozostała jeszcze w baterii. Pozwala ona rowerzystom oszacować dystans, jaki mogą pokonać przy mocy baterii jaka jeszcze pozostała. W miarę jak linia zanika od lewej do prawej strony widzimy jaki jest spadek mocy baterii. Warto wspomnieć, że moc baterii może się wahać podczas jazdy, dlatego najlepiej jest pozostawić e-bike w bezruchu przez około pół minuty, aby dokładnie odczytać pozostałą moc. Kluczowe dla rowerzystów jest to, aby podczas jazdy na e-bike’u pilnowali poziomu baterii. Powinni również wiedzieć, że poziom mocy najlepiej utrzymywać w przedziale od 20% do 80%. Zaleca się, aby przed ładowaniem unikać poziomów baterii poniżej 20%. Zapewni to przedłużenie żywotności baterii i uniknięcie dodatkowych kosztów wymiany baterii.

2. Licznik kilometrów

Licznik kilometrów pokazuje liczbę kilometrów przez rower elektryczny. Jest to ważne narzędzie do oceny osiągnięć rowerzysty. Licznik kilometrów na ekranie LCD e-bike’a pomaga utrzymać motywację użytkownika. Pozwala rowerzystom wizualizować swoje cele i widzieć ich realizację na ekranie. Rowerzyści mogą również skorzystać z funkcji podróży A i B na liczniku kilometrów, aby budować szybsze trasy. Funkcja ta umożliwia również kolarzom oddzielenie kilometrów sportowych od rekreacyjnych. Istnieje również wbudowany system rejestrowania przebiegu. Podstawowe funkcje to pomiar całkowitego dystansu oraz danego wyjazdu.

3. Wskaźnik poziomu wspomagania pedałowania

W rowerach ze wspomaganiem elektrycznym zależnie od modelu mamy rożne zakresy wspomagania, najczęściej jest to 0-3, 0-4, 0-5. 
Ustawienie poziomu wspomagania „1” oznacza najniższy stopień wspomagania, czyli silnik elektryczny wspomaga nas w najmniejszym stopniu.
Ustawienie wspomagania na najwyższą wartość  (3, 4 lub 5 zależnie od typu systemu wspomagania)   oznacza, że silnik pracuje z największą mocą.
Aby włączyć wspomaganie i zmienić moc silnika roweru elektrycznego, użytkownik powinien nacisnąć przycisk „+” lub „-„.
Poziomy 1 i 2 najlepiej wybrać, gdy zamierzamy lekko wspomagać i osiągnąć najdalszy zasięg.
Poziom 3 jest dobry do jazdy pod górę lub osiągania prędkości ok. 20 km/godz w terenie płaskim. Wyższe poziomy zapewniają maksymalną moc wyjściową, a rowerzyści mogą łatwo osiągnąć prędkość nawet 25 km na godzinę. Im wyższy poziom wspomagania pedałowania tym bardziej zmniejszają zasięg baterii. System wspomagania jest zaprogramowany tak, by po przekroczeniu prędkości 25 km/godz nastąpiło odłączenie wspomagania. Wynika to z regulacji prawnych, które określają maksymalną prędkość roweru na 25 km/godz.

4. Prędkościomierz

Sterownik LCD posiada również prędkościomierz, który mierzy i wyświetla prędkość. Prędkościomierz pokazuje aktualną prędkość, średnią prędkość  oraz maksymalną prędkość.

5. Ładowanie przez USB

Sterowniki rowerów elektrycznych są niekiedy wyposażone w gniazdo USB, które pozwala użytkownikom ładować urządzenia elektryczne. W tym wieku technologii rowerzyści oczywiście przewożą ze sobą elektronikę, taką jak telefony komórkowe, aparaty fotograficzne i odtwarzacze muzyczne, aby jazda na rowerze była przyjemniejsza. Dlatego też potrzebują one zasilania.

Jaki rower elektryczny składany wybrać - 4 najlepsze modele
Jak wybrać elektryczny rower składany

6. Licznik energii elektrycznej

Wyświetlacz pokazuje również informację o ich zużyciu energii elektrycznej w czasie rzeczywistym. Pozwala on na śledzenie zużytej mocy w dowolnym momencie. Dlatego rowerzyści mogą wykorzystać tę wiedzę do dostosowania parametrów kinetycznych w oparciu o swoje oczekiwania względem baterii.

7. Sterowanie oświetleniem roweru

Wyświetlacz informuje nas także czy jest włączone oświetlenie roweru. Gdy oświetlenie jest włączone na ekranie pojawia się charakterystyczna lampka wskazująca.
Wyświetlacz LCD może pracować w trybie nocnym i dziennym. W trybie nocnym jest odpowiednio podświetlony.

W wielu rowerach stosowane są wyświetlacze LCD firmy Bafang.

Podobne wpisy