Jaki jest zasięg roweru elektrycznego?

Rower elektryczny jaki wybrać?

Zasięg roweru elektrycznego to jeden z najważniejszych parametrów jaki bierzemy pod uwagę przy kupnie roweru elektrycznego.
Jeżeli kupujemy rower elektryczny starajmy się wybrać rower z pojemną baterią – im większa jest pojemność baterii, tym dalej zajedziemy po jej pełnym naładowaniu.

Będziemy zatem  ją rzadziej ładowali, a w efekcie używali dłużej, ponieważ bateria do roweru elektrycznego posiada zdolność do ładowania jej określoną ilość razy bez utraty pojemności.
Obecnie bateria litowo-ionowa do roweru może być ładowana 500 – 700 cykli ładowania bez utraty początkowej pojemności.

Bateria - im bardziej pojemna tym dalej zajedziemy.

Zasięg roweru elektrycznego zależy przede wszystkim od pojemności baterii. Producenci rowerów elektrycznych podają orientacyjny zasięg, możliwy przy danej pojemności baterii.
Bateria o napięciu 36V – maksymalny zasięg.
7,8 Ah 25-45 km,
10,4 Ah 50-80 km,
13 Ah 60-110 km,
16 Ah 80-160 km
17,5 Ah 90-165 km

Maksymalne zasięgi podawane są Jak widać są zasięgi podane są w bardzo szerokich zakresach ponieważ realny zasięg roweru elektrycznego zależny jest od wielu czynników, wśród nich najważniejsze:

Waga rowerzysty – im lżejszy tym dalej zajedzie.
Stopień wspomagania – oczywiste jest, że im więcej pobieramy energii z baterii, tym szybciej ulegnie ona wyczerpaniu.
Ukształtowanie terenu – wiadomo, że na długich podjazdach bateria wyczerpie się prędzej.
Wiatr – wiatrem w plecy zawsze jedzie się łatwiej niż pod wiatr.
Rodzaj opon – im opona mniej gładka tym stawia większy opór podczas jazdy.
Rodzaj nawierzchni – opór toczenia zależny jest od rodzaju nawierzchni. Najdalej zajedziemy po gładkim asfalcie. Nieco mniej po kostce brukowej, jeszcze mniej po drodze żwirowej, a najmniej na drodze piaszczystej. Podobnie z oponami, szerokie opony typu MTB stawiają większy opór niż węższe opony trekkingowe.

 

Korzystaj z danych na twoim wyświetlaczu LCD

Skoro już wiemy jakie czynniki mają wpływ na zasięg roweru elektrycznego, to w praktyce możemy te informacje wykorzystać w czasie jazdy.
Sterowniki LCD podają aktualny pobór energii w czasie jazdy a czasami także informację jaki jest zasięg przy danym poborze energii.
Możesz samodzielnie sprawdzić zasięg roweru zależnie od wszystkich czynników korzystając z kalkulatora zasięgu opracowanego przez firmę Bosch > ebike kalkulator zasięgu.

zasięg roweru elektrycznego
zasięg roweru elektrycznego

Trwałość baterii do roweru elektrycznego

Podobne wpisy