Jak dbać o baterię do roweru elektrycznego?

Jak dbać o baterię do roweru elektrycznego?
Czy zawsze trzeba ładować baterię do pełna?
Jak postępować gdy nie korzystamy z roweru elektrycznego przed dłuższy czas?

Nowoczesne baterie (akumulatory) roweru ze wspomaganiem elektrycznym są zbudowane z ogniw litowo–jonowych (li-ion). Baterie litowe charakteryzuje dobry stosunek wagi do pojemności. Z tego powodu akumulatory litowo-jonowe stosowane są powszechnie nie tylko w rowerach elektrycznych i hulajnogach, ale także w nowoczesnych elektronarzędziach takich jak wkrętarki akumulatorowe, kosiarki elektryczne a także w laptopach i telefonach komórkowych

Co wyróżnia baterie litowo - jone?

  • Brak efektu „pamięci” przy ładowaniu.
  • Duża pojemnością energii przy małej objętości.
  • Długa żywotnością, najczęściej 500-1000 cykli ładowania bez utraty pojemności.
  • Szeroki zakres temperatury pracy: -10°C to +40°.

Ładowanie baterii rowerowej litowo-jonowej.

Używaj zawsze oryginalną ładowarkę. Nie kombinuj z szybkim ładowaniem przy pomocy nieoryginalnych ładowarek
Pełne ładowanie trwa 4-5 godzin. Jednak już po jednej godzinie ładowania bateria może być naładowana w granicach 40-50 % całkowitej pojemności.
Co ważne akumulator litowo-jonowy nie posiada „efektu pamięci’ charakterystycznego dla akumulatorów starszego typu (czyli spadek pojemności po niepełnym naładowaniu) możesz ponownie go eksploatować w stanie niepełnego naładowania.
Oczywiście najlepiej jest ładować akumulator do pełna.
To może być istotne przy dłuższych wycieczkach rowerowych, zatrzymanie się w przydrożnym barku na godzinę umożliwi ci dalszą jazdę ze wspomaganiem. Zastanów się czy na dłuższą drogę warto zabrać ładowarkę.

Temperatura
Akumulatory litowo-jonowe najlepiej  jest ładować w temperaturze od 10 °C do 25 °C. Ładowanie baterii w temperaturach poniżej 5 °C lub powyżej 30 °C grozi uszkodzeniem ogniw  a nawet pożarem.

Przechowywania baterii do roweru

Akumulatory Li-ion,  powinny być  raz na miesiąc lub maksymalnie raz na trzy miesiące, jeżeli rower jest nieużywany.

Jeżeli rower nie będzie używane przez dłuższy czas pozostaw akumulator rozładowany do ok. 40 % pojemności, w takim stanie jego żywotność wydłuża się wyższą żywotność.
Nie przechowuj baterii do roweru w stanie całkowitego rozładowania, może on ulec uszkodzeniu. Najlepiej naładuj baterię bezpośrednio po rozładowaniu.

Mamy nadzieję, że udało nam się wyjaśnić Jak dbać o baterię do roweru elektrycznego, a tym samym być może uda się przedłużyć żywotność twojej baterii.

Co zrobić jeżeli bateria do roweru elektrycznego nie działa?

Podobne wpisy