|

Czy dziecko może jeździć rowerem elektrycznym?

Jaki rower elektryczny dla dziecka?

Zaczyna się nowy sezon rowerowy a także okres zakupów prezentów komunijnych dla dzieci.
Dawniej często był to rower górski lub częściej rower udający rower górski.
Jako sprzedawcy rowerów elektrycznych coraz częściej jesteśmy pytani przez klientów o rower elektryczny górski, który ma być prezentem dla dziecka w wieku 9 lat. Co więcej klienci pytają o rowery z silnikiem mocniejszym niż 250 W i osiągającym prędkość do 50 km na godzinę.

Takie pytania budzą nasze przerażenie, choć sprzedajemy niekiedy górskie rowery elektryczne o podobnych parametrach dla dorosłych, nie przyszło by nam do głowy, by taki rower podarować dziecku. Jest to niebezpieczne i nieodpowiedzialne.

Nie zaleca się zakupu roweru elektrycznego z silnikiem mocniejszym niż 250W i zdolnym do szybkiej jazdy dla dziecka poniżej 12 roku życia ze względu na względy bezpieczeństwa. Oto kilka powodów.

Bezpieczeństwo:

Odpowiadając sobie na pytanie czy czy dziecko może jeździć rowerem elektrycznym, musimy przede wszystkim rozważyć sprawę bezpieczeństwa. Dzieci poniżej 12 roku życia nie mają takiego samego poziomu rozwoju fizycznego i koordynacji jak dorośli, co może zwiększyć ich ryzyko wypadków i obrażeń na mocnym rowerze elektrycznym.

Ograniczenia prawne:

W wielu krajach obowiązują ograniczenia prawne dotyczące maksymalnej mocy i prędkości rowerów elektrycznych, zwłaszcza tych, na których jeżdżą dzieci. Na przykład w Unii Europejskiej rowery elektryczne o mocy silnika powyżej 250 W i maksymalnej prędkości wspomagania powyżej 25 km/h są klasyfikowane jako motorowery, które wymagają licencji do jazdy po drogach publicznych.

Karta rowerowa

Karta rowerowa to dokument, który potwierdza wiedzę i umiejętności praktyczne do bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dziecko w wieku powyżej 10 lat może samodzielnie jeździć na rowerze drogami publicznymi o ile posiada kartę rowerową. Dzieci poniżej 10 roku życia, nie mogą jeździć rowerem po jezdni, Mogą jeździć po chodniku pod opieką osoby dorosłej.
Dziecko w wieku 10-18 lat może więc jeździć drogą publiczną, ale musi posiadać kartę rowerową.
Jazda bez karty rowerowej grozi mandatem do wysokości 1500 zł.

Brak doświadczenia:
Młodszym dzieciom może brakować doświadczenia i osądu potrzebnego do bezpiecznej obsługi roweru elektrycznego o dużej mocy. Mogą nie być w stanie przewidzieć zagrożeń, kontrolować roweru przy dużych prędkościach lub szybko reagować na nieoczekiwane sytuacje.

Obciążenie fizyczne:

Jazda na rowerze elektrycznym o dużej mocy może stanowić obciążenie dla organizmu dziecka, zwłaszcza dla jego stawów, które wciąż się rozwijają. Może to prowadzić do długotrwałych problemów zdrowotnych, takich jak bóle stawów lub zapalenie stawów.

Ogólnie rzecz biorąc, przy wyborze roweru elektrycznego dla dziecka ważne jest, aby priorytetem było bezpieczeństwo. Zaleca się wybór roweru o mocy silnika nie większej niż 250W i maksymalnej prędkości wspomagania nie większej niż 25 km/h. Ważne jest również zapewnienie odpowiedniego nadzoru, szkolenia i sprzętu ochronnego, aby dzieci mogły jeździć bezpiecznie i pewnie.

Czy dziecko może jeździć rowerem elektrycznym?

Rower elektryczny dla dziecka

Wybierając rower elektryczny dla dziecka, należy wybrać taki, który jest odpowiednio dobrany pod względem wielkości i mocy silnika do wieku i wzrostu dziecka. Dla dzieci zazwyczaj zaleca się rowery elektryczne o mocy silnika nie większej niż 250 W i maksymalnej prędkości wspomagania nie większej niż 25 km/h.

Ważne jest również, aby przed jazdą na rowerze elektrycznym dziecko nosiło odpowiedni sprzęt ochronny, taki jak kask i odzież odblaskową, a także przeszło odpowiednie szkolenie i zostało objęte nadzorem. Pomoże to zmniejszyć ryzyko wypadków i obrażeń.


Podsumowanie:
Odpowiedni wiek dziecka do jazdy na rowerze elektrycznym może być różny w zależności od jego możliwości fizycznych i umysłowych, a także doświadczenia i poziomu dojrzałości. Ogólnie rzecz biorąc, zaleca się, aby dzieci miały co najmniej 14 lat, aby jeździć na rowerze elektrycznym, a także powinny posiadać niezbędne zdolności fizyczne i umysłowe, aby bezpiecznie obsługiwać rower.

Polski rower elektryczny składany EcoBike Rhino
Polski rower elektryczny składany EcoBike Rhino
fat bike elektryczny składany Jobobike Eddy, czarny koła 20”
Rower elektryczny fatbike składany Jobobike Eddy, czarny koła 20”

Podobne wpisy