Kask rowerowy – co trzeba wiedzieć.
Zmień swój kask, nie swoje życie
Wszyscy wiemy, że kask rowerowy jest oczywistością. Ale jaka jest różnica między standardowym kaskiem a bardziej zaawansowanym? I co ważniejsze, dlaczego powinno cię to obchodzić? Prosta odpowiedź brzmi: im bardziej zaawansowana technologia w twoim kasku, tym większe masz szanse w razie wypadku lub upadku.
Kaski nie są tylko na guzy i upadki; noszenie kasku może być różnicą między lekkim urazem a poważnym urazem zmieniającym życie. W miarę jak coraz więcej badań jest prowadzonych w zakresie urazów mózgu (TBI) i wstrząśnień, staje się oczywiste, że skuteczna ochrona głowy może nie tylko zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń, ale także osłabić długoterminowe konsekwencje.
Kask rowerowy MTB kask pełny czy z otwartą twarzą?
Kaski się zmieniają. Wcześniej prawdopodobnie nosiłbyś kask z pełną twarzą na zjazdy i otwarty kask na jazdę po drodze lub enduro. Ale teraz, gdy seria Enduro World Series wymaga pełnej twarzy do wyścigów, a systemy wentylacyjne stają się coraz lepsze, kaski z pełną twarzą stają się coraz lżejsze i bardziej komfortowe do jazdy w górę i w dół.
Na przykład Endura MT500 Full Face jest tak lekki i przewiewny, że można go nosić podczas wspinaczki – idealny, jeśli dużo jeździsz w stylu enduro i wahasz się między wyborem kasku z pełną twarzą a otwartą twarzą.
Kask rowerowy dopasowanie i komfort
Kask rowerowy musi być dopasowany, ponieważ źle dopasowany kask może stracić swoją skuteczność w razie wypadku. Ponieważ będziesz nosić kask przez długie okresy podczas jazdy, ważne jest znalezienie odpowiedniego balansu: ciasnego, ale wygodnego dopasowania.
Aby znaleźć odpowiednie dopasowanie, zmierz obwód głowy około jednego cala nad brwiami. Większość marek obecnie podaje wymiary w centymetrach, jak również S, M, L, co stanowi dobrą wskazówkę. Wszystkie marki będą miały nieco inne dopasowanie, więc jeśli masz taką możliwość, przymierz kilka różnych marek, aby znaleźć odpowiedni dla siebie. Kaski specjalnie zaprojektowane dla kobiet mają mniejsze wewnętrzne obwody, ale warto pamiętać, że każdy kask jest uniseks, jeśli dobrze pasuje.
Jeśli nosisz okulary lub gogle, aby chronić oczy przed słońcem, wiatrem, deszczem lub brudem podczas jazdy, ważne jest, aby upewnić się, że dobrze pasują do kasku.
Polister spieniony został zaprojektowany do ochrony żywności a nie głowy.
Tradycyjnie, producenci kasków używali spienionego polistyrenu (EPS) do absorpcji energii uderzenia, ponieważ jest tani, stosunkowo lekki, trwały i potrafi pochłaniać pewną ilość energii podczas uderzenia. Jednak EPS nie został specjalnie zaprojektowany do kasków i jest powszechnie stosowany do pakowania żywności. Obecnie istnieją bardziej zaawansowane rozwiązania do ochrony przed uderzeniami, jest nim KOROYD®.
Konstrukcja kasku obejmuje wewnętrzną warstwę w formie miękkiej tekstylnej wyściółki oraz zewnętrzną skorupę zintegrowaną wkładką pochłaniającą energię uderzenia. Wytrzymała zewnętrzna skorupa ma na celu zapobieganie przebiciom oraz umożliwienie ślizgania się podczas uderzenia, aby chronić głowę i szyję. Pochłaniacz energii jest przeznaczony do absorbowania i rozpraszania sił uderzenia, w tradycyjnych kaskach z wkładką poliestrową, absorbcja uderzenia jest znacznie słabsza niż nową wkładką KOROYD®.
KOROYD
Koroyd jest lżejszy, bardziej przewiewny i pochłania więcej energii niż pianka EPS, zapewniając wyraźne korzyści wydajnościowe bez konieczności kompromisów. Technicznie rzecz biorąc, istnieje pięć etapów zmiany materiału, które są kluczowe dla zmniejszenia ryzyka urazu. Koroyd przewyższa inne materiały, w tym EPS, na każdym etapie kompresji. Potwierdzają to wykresy „naprężenie/odkształcenie” (widoczne obok), analizujące wydajność kompresji różnych materiałów pochłaniających energię.
- Natychmiastowe pochłanianie energii – skuteczne od pierwszej milisekundy.
- Stałe pochłanianie energii – linia prosta do zagęszczenia.
- Niezawodne pochłanianie energii – jednolita struktura/jednolita wydajność.
- Wysokie pochłanianie energii – do 78% grubości materiału.
- Mały lub żaden odrzut – zmniejsza ryzyko drugiego impulsu energii.
Zgniecenie przy uderzeniu
Spawane rurki Koroyd natychmiast i równomiernie zgniatają się przy uderzeniu, pochłaniając maksymalną siłę w kontrolowany sposób i minimalizując energię przekazywaną do głowy. To unikalne zachowanie pomaga chronić czaszkę i mózg przed bezpośrednimi i ukośnymi uderzeniami, co może zmniejszyć ryzyko doznania urazu zmieniającego życie.
Gdy Koroyd jest uderzony, energia jest lepiej absorbowana przez poświęcenie na deformację plastyczną (jak pokazano na obrazku). Materiał działa jako prawdziwy pochłaniacz energii, kontrolując i rozpraszając energię, zanim zostanie ona przekazana do głowy.
Ochrona bez kompromisów
Koroyd nie tylko zapewnia najwyższy poziom ochrony przed uderzeniami, ale jest również niezwykle lekki i doskonale wentylowany. Dzięki strukturze składającej się w 95% z powietrza, jego waga jest zredukowana, a komfort zwiększony, bez kompromisów w zakresie bezpieczeństwa. Otwartokomórkowa budowa Koroyd umożliwia stały przepływ powietrza, co pozwala na łatwe odprowadzanie gorącego powietrza z głowy – dzięki czemu nawet w upalne dni będziesz mieć efektywne chłodzenie.
Standardy testowe
Kask rowerowy musi spełniać normy bezpieczeństwa, wszystkie kaski rowerowe są testowane w laboratorium, aby upewnić się, że spełniają standardy bezpieczeństwa przed wprowadzeniem do sprzedaży. Ich wydajność jest oceniana w ściśle kontrolowanych warunkach, biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak absorpcja wstrząsów podczas uderzenia, trwałość systemu mocowania i zdolność do wytrzymywania wysokich lub niskich temperatur. Niektóre testy bezpieczeństwa są bardziej wymagające niż inne. Aby sprzedać kask w UE lub USA, kask musi uzyskać odpowiednio certyfikaty CEN / EN 1078 — obowiązkowy europejski certyfikat kasków rowerowych lub CPSC — obowiązkowy amerykański certyfikat kasków rowerowych. Najczęściej dążymy do spełnienia następujących standardów i osiągnięcia jeszcze niższych granic (lepszej wydajności) niż określają to certyfikaty: EN 1078, CPSC, ASTM F1952, NTA 8776.
Dlaczego nie ma czegoś takiego jak „najbezpieczniejszy kask”
Odważne marketingowe twierdzenia często sprawiają, że myślisz, że znalazłeś najlepszy produkt. Ale to, czego te twierdzenia nie mówią, to fakt, że obecnie nie ma sposobu, aby przetestować i udowodnić, który kask jest „najbezpieczniejszy”. Oto tylko niektóre zmienne, które mogą wpłynąć na wydajność w rzeczywistym uderzeniu (oprócz konstrukcji kasku i użytych materiałów): powierzchnia i kąt uderzenia, prędkość w chwili kontaktu, liczba uderzeń, temperatura i warunki, itp.
Podczas testów kasków w laboratorium ich wydajność jest oceniana w niezwykle ściśle kontrolowanych warunkach. Dane z tych testów mogą pomóc w dokonaniu wyboru, ale żadne z tych testów nie wskazują na kask jako „najbezpieczniejszy”.
Kask rowerowy - kiedy należy wymienić?
Niezależnie od tego, jak poważny był wypadek, zawsze należy wymienić kask po uderzeniu, nawet jeśli na powierzchni nie widać żadnych widocznych uszkodzeń. Chociaż skorupa może pozostać nietknięta, pochłaniacz energii może być uszkodzony i dlatego mniej skuteczny, a nawet zupełnie nieskuteczny, gdy dojdzie do kolejnego upadku z roweru. W przypadku mniejszych uderzeń istnieje szansa, że nie wystarczy siły, aby uruchomić strefę zgniotu Koroyd, ale to nie oznacza, że kask nie jest uszkodzony. W konstrukcji kasku mogą być inne materiały, które mogły zostać uszkodzone. Ogólnie rzecz biorąc, kaski są projektowane jako jednorazowe, a nie wielokrotnego użytku. Wymagane jest pewne rozeznanie indywidualne w ocenie uszkodzeń kasku po mniejszych uderzeniach, ale szerzej rzecz biorąc, zaleca się wymianę kasku po wypadku. Zalecamy również wymianę kasku po 5 latach, ponieważ komponenty kasku (niekoniecznie Koroyd) mogły się zużyć i wpłynąć na jego zdolność ochrony głowy.
Jak dbać o kask rowerowy?
Kask nie jest tylko na lato (ani na Boże Narodzenie, zresztą). Aby utrzymać kask w optymalnym stanie, należy o niego dbać.
Obejmuje to:
- Bezpieczne przenoszenie kasku.
- Regularne czyszczenie kasku.
- Dokładne wysuszenie.
- Trzymanie z dala od skrajnych temperatur.
- Ostrożność przy mocowaniach i dodatkach.
- Oczywiście, wymiana po uderzeniu.
Zajrzyj do naszych sześciu sprawdzonych i testowanych porad dotyczących pielęgnacji kasku, aby uzyskać więcej szczegółów.
Do opracowania tego poradnika artykułu wykorzystano materiały i ilustracje ze strony producenta Koroyd.