Co to jest MIPS

Co to jest system MIPS w kasku rowerowym

System MIPS, czyli wielokierunkowy system ochrony przed uderzeniami, to technologia bezpieczeństwa stosowana w kaskach rowerowych i innych typach kasków. Został on pierwotnie opracowany przez chirurga mózgu i biomechanika.

System MIPS składa się z warstwy o niskim współczynniku tarcia, która jest zamontowana wewnątrz kasku. W przypadku uderzenia warstwa ta ma za zadanie lekko się poruszyć, pomagając przekierować ruch obrotowy z dala od głowy. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka uszkodzenia mózgu, ponieważ ruch obrotowy jest częstą przyczyną wstrząśnień mózgu i poważniejszych uszkodzeń mózgu w przypadku ukośnych uderzeń w głowę1.

Kaski wyposażone w system MIPS są dostępne w różnych dyscyplinach sportowych i zawodach, w tym w kolarstwie, sportach zimowych, sportach motorowych, jeździectwie, hokeju na lodzie, wspinaczce i budownictwie. Kask wyposażony w system MIPS można rozpoznać po żółtej kropce z tyłu kasku lub dodatkowej warstwie znajdującej się wewnątrz.

Należy pamiętać, że chociaż MIPS może zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo, zawsze ważne jest, aby kask był odpowiednio dopasowany i odpowiedni do konkretnej aktywności.

MIPS – system bezpieczeństwa w kaskach.

Pierwotnie opracowany przez chirurga mózgu i biomechanika, system bezpieczeństwa Mips® zrewolucjonizował świat bezpieczeństwa kasków. Uzupełniając kask warstwą o niskim współczynniku tarcia, zaprojektowaną tak, aby nieznacznie przesuwała się w przypadku uderzenia, system ma pomóc przekierować ruch obrotowy z dala od głowy. Ma to na celu zmniejszenie ryzyka uszkodzenia mózgu.

Jak rozpoznać, czy kask posiada system Mips?

Poszukaj żółtej kropki z tyłu kasku. W wielu kaskach widać wewnątrz dodatkową warstwę. W innych kaskach warstwa jest zintegrowana z wygodną wyściółką i dlatego może nie być tak widoczna. Opakowanie produktu kasku powinno potwierdzać dołączenie systemu Mips.

Podobne wpisy