Jak ubrać się na biegówki

Jak ubrać się na biegówki

I. Podczas biegu czy nawet marszu turystycznego na nartach biegowych, organizm wytwarza znaczne ilości ciepła. Dotyczy to także tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z biegówkami. Lepiej ubrać się tak, aby odczuć lekki chłód, który zniknie po krótkim czasie biegu, niż przegrzać się w zbyt ciepłym ubraniu.

II. Ubrania stosowane na narty zjazdowe nigdy nie nadają się do narciarstwa biegowego (no może z wyjątkiem dzieci). Zawsze będzie w nich za ciepło.

III. Jeżeli wybierasz się na dłuższą trasę i przewidujesz postoje, należy zabrać z sobą ciepłą kurtkę lub bluzę, którą należy niezwłocznie zakładać na każdym postoju.

IV.  Pamiętaj, że jeżeli wybierasz się na dalszą trasę, warunki pogodowe mogą ulec zmianie, może zdarzyć się ochłodzenie lub pojawić wiatr. Miej z sobą dodatkową odzież na wypadek ochłodzenia, ale także uwzględnij to, że może się ocieplić i trzeba będzie zdjąć jakąś warstwę odzieży i gdzieś ją schować.

V. Jeżeli zabieramy z sobą plecak to powinien on mieć stelaż, który zapewni wietrzenie pleców.

Bezpieczeństwo na biegówkach

Zasady bezpieczeństwa na biegówkach

I. Pamiętaj narciarstwo biegowe to sport, zależny od zmieniających się warunków pogodowych, musisz być na to przygotowany, jeżeli wyruszasz gdzieś, choć trochę dalej. Pogoda może się zmienić, zwłaszcza, w górach dosyć szybko  – musisz być na to przygotowany. Należy mieć przy sobie, dodatkową odzież niezbędną w takiej sytuacji.
II. Jeżeli planujesz trasę, zwłaszcza dłuższą bądź przygotowany, że mogą mieć miejsce zdarzenia, które opóźnią twój powrót. Złamanie kija na nartach biegowych – z jednym kijem poruszasz się znacznie wolniej. Może nastąpić uszkodzenia wiązań lub butów i wtedy musisz wracać pieszo. W tym przedłużonym czasie, może nastąpić pogorszenie pogody, wieczorem lub w nocy jest zawsze chłodniej. Bądź na to przygotowany, miej z sobą dodatkowe ciepłe ubranie, napój i coś do zjedzenia. Musisz posiadać także latarkę.
III. Pamiętaj, możesz zabłądzić  we mgle, w zamieci, w ciemności  a nawet w słoneczny pogodny dzień. Może dotrzesz do miejsca gdzie nie ma transportu publicznego, musisz być na to przygotowany, ciepła dodatkowa odzież i zapas jedzenia są niezbędne.
IV. Miej przy sobie papierową mapę, twój smartfon lub nawigacja może przestać działać.
V. Miej przy sobie naładowany telefon – w sytuacji krytycznej może okazać się niezbędne wezwanie pomocy lub przynajmniej kontakt z kimś kto może pomóc. Miej z sobą powerbank na wypadek gdyby rozładował się telefon.
VI. Zabierz latarkę czołową.

VII. Sprawdź jakie są numery telefoniczne służb ratunkowych działających na danym terenie, od tego może zależeć twoje życie.
VIII. Ubezpiecz się - ewentualna akcja ratownicza, czy koszty leczenia mogą być bardzo drogie.

Ubieramy się zależnie od poziomu  aktywności na biegówkach i warunków pogodowych

Nie ma oczywiście jednego sposobu ubierania się na narty biegowe, inaczej ubierze się sportowiec, a zupełnie inaczej biegacz rekreacyjny, tak więc strój zależny jest od rodzaju uprawianego narciarstwa biegowego. Zawodnik biegowy będzie ubrany na start w zawodach nieco inaczej niż na rozgrzewkę, a zupełnie inaczej niż biegacz rekreacyjny. Turysta wędrujący na biegówkach będzie ubrany odmiennie niż biegacz rekreacyjny. Sposób ubierania zależny jest też w ogromnej mierze od temperatury. Przecież zupełnie inaczej musimy ubrać gdy jest np. +2°C, a zupełnie inaczej gdy mamy np. -15°C i silny wiatr.

Odzież na biegówki musi być dostosowana do:

 • Rodzaju uprawianego narciarstwa, intensywności biegu lub marszu,
 • Temperatury i siły wiatru
 • Indywidualnych cech organizmu, czy łatwo się pocisz i przegrzewasz, czy też zawsze jest ci zimno.


Konkluzja
Zależnie od temperatury i siły wiatru optymalnie jest posiadanie odzieży w wariancie na duży mróz oraz na nieco cieplejsze warunki, dotyczy to zwłaszcza czapek i rękawiczek.

Uwaga praktyczna
Po sezonie zimowym odzież na narty biegowe może być z powodzeniem używana wiosną i jesienią na rower, rolki, do wędrówki w plenerze.


Odzież techniczna na narty biegowe

Obecnie odzież dedykowana do narciarstwa biegowego jest wytwarzana w oparciu o zaawansowane technologicznie tkaniny.
Ubrania techniczne na biegówki to
Warstwa pierwsza
Bielizna termiczna lub termoaktywna
Bielizna termiczna ma chronić przed utratą ciepła. Najczęściej jest produkowana poliester połączonego z elastanem, może być docieplona wełną lub poliamidem, na plecach i pod pachami materiał powinien być bardziej oddychający.

Bielizna termoaktywna
Jest wykonana z kilku rożnych materiałów – najczęściej poliesteru i poliamidu który dobrze ogrzewa i oddycha (im większa zawartość poliestru tym cieplej) oraz z materiału zapewniającego dobrze przyleganie czyli elastycznego elastanu. Odzież termoaktywna ma inne sploty na plecach, pod pachami i na tułowiu. Pozwala to różnicować gęstość materiału i w efekcie lepiej odprowadzać pot z miejsc gdzie pocenie jest najbardziej intensywne.


Bielizna termoaktywna jako warstwa pierwsza, bluzy jako warstwa druga, oraz zewnętrzna odzież z membranowa, efektywnie chronią przed chłodem, wiatrem i deszczem a jednocześnie umożliwiają odprowadzanie potu na zewnątrz.  Z tkanin membranowych szyte są nie tylko kurki i spodnie, ale także czapki i rękawiczki. Zaawansowana czapka techniczna może być lekka i cienka i jest przepuszczalna w jedną stronę, odprowadza pot, a jednocześnie znakomicie osłania przed wiatrem.

Kurtki na narty biegowe

Jaka powinna być kurtka na narty biegowe?
Kurtki na narty biegowe z przodu są wzmocnione tkaniną wiatroodporną, a na plecach i pod pachami, czyli tam, gdzie się pocimy intensywniej, mają wszytą elastyczną warstwę dobrze odprowadzającą wilgoć. Kurtki produkowane są w trzech stopniach ciepłoty i grubości. Najcieńsze dla aktywnych biegaczy, średnio ciepłe dla mniej aktywnych i najcieplejsze – czyli te które używa większość narciarzy biegowych. Dobra kurtka na narty biegowe powinna dawać swobodę ruchu, z tego powodu, często w newralgicznych miejscach wszyte są elastyczne panele. Wybierając kurtkę, należy zwrócić uwagę na parametry membrany. Co oznaczają parametry membrany np. 10 000/8 000.

Pierwsza liczba oznacza oddychalność, a druga wodoszczelność. Im wyższa liczba tym większa wodoodporność i oddychalność.
Uwaga!
Kurtki do narciarstwa zjazdowego nie sprawdzą się na biegówkach, są nadmiernie ciepłe i zbyt ciężkie.
 
kurtka primaloft Kurtka lub kamizelka- bezrękawnik polecana jest na biegówki, szczególnie jako ocieplenie podczas pos

Dodatkowa kurtka lub kamizelka Primaloft

Kurtka lub kamizela ocieplona primaloftem, (60g/m2) odporna na wiatr. Primaloft ma właściwości zbliżone do naturalnego puchu, ale nie absorbuje wilgoci, odprowadza pot powstający podczas wysiłku i zapewnia komfort termiczny.
Kurtka lub kamizelka- bezrękawnik polecana jest na biegówki, szczególnie jako ocieplenie podczas postoju. W stanie złożonym zajmuje mało miejsca, jedna z jej kieszeni służy jako torba, w którą można zapakować kurtkę lub kamizelkę.
Zobacz > kamizelki Primaloft w naszej ofercie.
Zobacz > kurtki Primaloft w naszej ofercie.

 
Spodnie na narty biegowe Spodni na narty biegowe

Spodnie na biegówki

Spodnie na na narty biegowe muszą być wygodne – nie krępować ruchu, nie spadać, nie uwierać. Spodnie biegówkowe szyte są podobnie jak kurtki, z przodu mają wszyty panel chroniący przed wiatrem , z tyłu wszyte są elastyczne panele ułatwiające odprowadzenia wilgoci.
Spodnie produkowane są w różnych grubościach zależnie od intensywności biegu i temperatury, a więc od cienkich poprzez nieco cieplejsze, aż do najcieplejszych.
Niektórzy lubią spodnie na szelkach lub z przedłużonym stanem przechodzącym w szelki. Taka konstrukcja spodni znakomicie chroni przed chłodem.
Spodnie na narty zjazdowe nie nadają się na biegówki – są za ciepłe.
Zwykłe spodnie do biegania, raczej też nie nadają się na biegówki, najczęściej nie mają membrany z przodu i nie chronią przed wiatrem podczas zjazdów.

Jak wybrać dobre spodnie na narty biegowe

 1. Stopień ocieplenia – czy stopień ocieplenia spodni spełni nasze oczekiwania.
 2. Czy wolimy przylegające leginsy, czy też luźniejsze spodnie z elastycznej tkaniny, czy wolimy spodnie na szelkach czy bez szelek.
 3. Czy posiadają panele wentylacyjne w tylnej stronie nogawek i membranę lub osłonę z przodu.
 4. Czy posiadają komory wentylacyjne na udach. Dobre spodnie mają na udach wszyte komory wentylacyjne zapinane na zamek błyskawiczny, gdy jest zbyt ciepło otwieramy komory.
 5. Czy nogawki są rozsuwane na dole, ułatwia to zakładanie butów.
 6. Jeżeli nogawki rozsuwane są na całej długości można je łatwo zdjąć przed startem w biegu lub założyć po zawodach bez konieczności zdejmowania butów.
 7. Czy w pasie mają wszyte silikonowe stopery, które zapobiegają wysuwania się bluzy termicznej ze spodni.
 8. Czy w dolnej części nogawek nogawek są wszyte stopery – zapobiegają podnoszeniu się nogawek.
 9. Zabezpieczenie nogawek. W dobrych spodniach dolna cześć nogawek zabezpieczona wzmocnionym materiałem ma to chronić przed zniszczeniem nogawek spowodowanym obcieraniem się.

Czapka na narty biegowe Odpowiednia czapka to niezwykle ważny element ubioru narciarza biegowego.Dobór czapki na narty biego

Czapka na narty biegowe

Odpowiednia czapka to niezwykle ważny element ubioru narciarza biegowego.
Dobór czapki na narty biegowe zależny jest też od temperatury, wiatru, intensywności oraz indywidualnych cech narciarza.
Zadaniem takiej czapki jest ochrona przed chłodem, wiatrem i wilgocią a jednocześnie odprowadzanie potu i nadmiaru ciepła na zewnątrz.
Zwykłe czapki zimowe są najczęściej okazują się nieprzydatne ponieważ jest w nich zbyt ciepło, łatwo można spocić się. Podczas biegu na nartach, czy nawet przy zwykłej wędrówki na biegówkach organizm wytwarza znaczne ilości ciepła. Czapka powinna chronić głowę, zwłaszcza uszy przed wiatrem i chłodem a jednocześnie odprowadzać pot na zewnątrz. Te funkcje realizowane są poprzez materiały membranowe i poprzez odpowiednią konstrukcję czapki.
Zazwyczaj biegnący szybko narciarz wytwarza na tyle dużo ciepła, że jego czapka powinna być dosyć cienka. Osoby uprawiająca turystykę narciarską powinna używać cieplejsze czapki.
Właściwie każdy narciarz biegowy powinien posiadać przynajmniej dwie czapki na narty biegowe – jedną na temp do ca -5°C i drugą na większe chłody.
Warto pamiętać również o opaskach na głowę. W bardzo ciepły dzień może okazać się wystarczająca, w zimne dni może stanowić dodatkowe zabezpieczenie oprócz czapki. Pamiętaj także, że „kominy” mogą zabezpieczać nie tylko szyję, ale także i głowę.


Zobacz naszą ofertę:
> czapki na narty biegowe
> opaski na głowę
> kominy na szyję 

Rękawiczki na narty biegowe

Rękawiczki na biegówki – ważne aby wybrać dobre, na co zwrócić uwagę przy zakupie rękawiczek na biegówki.
Mają za zadanie chronić dłonie przed chłodem i urazami – przede wszystkim przed otarciem o rękojeści kijów, ale także i o śnieg i lud w przypadku upadku.
Najważniejsza jest ochrona przed otarciem dłoni o rękojeść kija i pasek. W czasie biegu na każdy przebyty kilometr przypada kilkaset odbić kijem. Rękawiczki powinny z chronić przed chłodem i wilgocią a jednocześnie zapewnić odprowadzenie potu na zewnątrz. Z tego powodu do produkcji rękawic biegowych używane są tkaniny o parametrach membrany przepuszczającej w jedną stronę.
W przypadku silnych mrozów
Podczas biegu narciarskiego a nawet podczas turystycznej wędrówki na nartach organizm wytwarza znaczną ilość ciepła, z tego powodu rękawice na narty biegowe nie mogą być zbyt ciepłe.

Rękawice na narty biegowe dzielą się na:


Sportowe rękawice na narty biegowe
Do startu w zawodach – najczęściej cienkie i dobrze przylegające. Ochrona przed chłodem jest mniej istotna niż odprowadzanie nadmiaru ciepła. Powinny zapewniać znakomitą chwytność kijów. Z tej grupy w naszej mamy rękawice firmy Leki.

• Rękawice na narty biegowe – turystyczno-rekreacyjne.
Powinny być na tyle ciepłe by pozwalać na długie przebywanie na chłodzie w warunkach przeciętnej temperatury zimowej.

• Rękawice biegowe na duże chłody
Przeznaczone do używania bardziej mroźne dni a także dla osób które mają tendencję do marznięcia. Są dobrze izolowane – czasami dla zmniejszenia odprowadzania ciepła są trójpalcowe (z zachowaniem wewnątrz rękawiczki osobnej komory dla każdego palca.)


Dobre rękawiczki na biegówki

 • Wewnętrzna strona nie może być śliska, powinna umożliwiać pewne trzymanie kija.
 • Elastyczny mankiet, najlepiej zapinany na rzep, dla dobrej ochrony przed chłodem i pewnego zamocowania rękawiczki na dłoni.
 • Miękka wyściółka i nasady kciuka – tam gdzie istnieje największe ryzyko obtarcia w wyniku trzymania kijów.
 • Jeżeli zamierzamy ze samrtfona, korzystać z nawigacji lub fotografować – powinniśmy wybrać rękawie z specjalnym wykończeniem palca wskazującego umożliwiającego obsługę ekranu dotykowego.
 • Na szczególną uwagę zasługują rękawice firmy Leki zaczepem do kijów Leki Shark. Kije Leki z systemem Shark wyposażone są w zaczep przeznaczony do bezpośredniego połączenia rękawic z rękojeścią kijów. Umożliwia to szybkie i wygodne wypinanie kijów.

Okulary na narty biegowe

Okulary na narty biegówki to niezbędny i bardzo ważny element wyposażenia narciarza biegowego.

Okulary na narty biegowe chronią przed:
 • intensywnym promieniowaniem słonecznym, nadmiernym światłem odbitym od śniegu,
 • chronią przed ewentualnymi urazami spowodowanymi np przez gałęzie,
 • okulary chronią oczy przed wiatrem,
 • chronią oczy przed szkodliwym promieniowanie UV – UVA i UVB,
 • poprawiają kontrast i ostrość widzenia w pochmurne i mgliste dni,

Przede wszystkim mają chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB występuje nawet przy pochmurnej pogodzie, wiatrem i ewentualnymi uderzeniami gałęzi. Dobre okulary polaryzacyjne poprawiają widoczność, zwłaszcza przy pochmurnej pogodzie. Przydatne są okulary o wymiennych szybkach, np. żółte szkła podnoszą kontrast przy słabej widoczności. Powinny zapewniać dobrą wentylację tak aby nie ulegały zaparowaniu. Oprawki powinny być wyłożone miękką podkładką chroniącą twarz i posiadać pasek elastyczny zamiast zauszników lub wymienny z zausznikami lub pasek do zamocowania. Dobrym rozwiązaniem jest uchylna szybka.
W naszej kolekcji okulary na narty biegowe firm GOGGLE PAE oraz  OneWay
Z naszą ofertą okulary na narty biegowe można zapoznać się na stronie naszego sklepu www.nartybiegowe24.pl